Azərbaycan Respublikası ilə Albaniya arasındakı diplomatik və dostluq münasibətləri son illərdə özünün ən dinamik inkişaf dövrünü yaşayır. Bu əlaqələrin dərinləşməsində dövlət başçıları səviyyəsində aparılan siyasi dialoqla yanaşı, humanitar və mədəniyyət sahəsində həyata keçirilən layihələr də müstəsna rol oynayır. Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Leyla Əliyevanın Albaniyaya reallaşan son səfəri bu istiqamətdə mühüm bir addım kimi tarixə düşüb.
Tiranada Yüksək Səviyyəli Qəbul
Albaniyanın paytaxtı Tirana şəhərində yerləşən Prezident Sarayında baş tutan görüş Azərbaycan və Albaniya arasındakı dostluğun bariz nümunəsidir. Leyla Əliyevanı qəbul edən Albaniya Prezidenti Bayram Beqay, iki ölkə arasındakı münasibətlərin hazırkı səviyyəsindən məmnunluğunu ifadə edib. Görüşdə tərəflər təkcə siyasi müstəvidə deyil, həm də xalqların rifahına xidmət edən sosial və mədəni sahələrdə əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayıblar. Bu təmaslar iki ölkənin regional məsələlərdə bir-birinə verdiyi dəstəyi daha da möhkəmləndirir.
Humanitar Diplomatiya və Ekoloji Təşəbbüslər
Görüşün əsas müzakirə mövzularından biri Heydər Əliyev Fondunun və IDEA İctimai Birliyinin beynəlxalq miqyasda həyata keçirdiyi humanitar layihələr olub. Leyla Əliyeva rəhbərlik etdiyi qurumların fəaliyyəti, xüsusilə ətraf mühitin qorunması, nadir heyvan növlərinin bərpası və gənclərin ekoloji maarifləndirilməsi istiqamətindəki uğurları barədə məlumat verib. Albaniya tərəfi ilə ekologiya sahəsində təcrübə mübadiləsinin aparılması və Tiranada bənzər layihələrin həyata keçirilməsi təklifləri maraqla qarşılanıb. Bu, iki ölkə arasında “yaşıl enerji” və ekoloji təhlükəsizlik sahəsində yeni əməkdaşlıq qapıları açır.
İqtisadi Tərəfdaşlıq və TAP-ın Strateji Əhəmiyyəti
Azərbaycanın Avropanın enerji xəritəsindəki yeri Albaniya tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. Prezident Bayram Beqay Trans-Adriatik Boru Kəməri (TAP) layihəsinin hər iki ölkə üçün iqtisadi dividend gətirdiyini və Albaniyanın enerji tranzitindəki rolunu artırdığını qeyd edib. Danışıqlar zamanı enerji layihələri ilə yanaşı, qeyri-neft sektorunda, xüsusilə turizm və kənd təsərrüfatı sahələrində investisiya imkanları müzakirə edilib. Hər iki ölkənin zəngin təbiəti və tarixi abidələri turizm mübadiləsi üçün geniş potensial vəd edir.
Mədəniyyət Körpüləri və Xalqlararası Əlaqələr
Mədəniyyət sahəsində əməkdaşlıq xalqlarımızı bir-birinə yaxınlaşdıran ən güclü amildir. Görüşdə Azərbaycan və Albaniya mədəniyyət günlərinin keçirilməsi, tələbə mübadiləsi proqramlarının genişləndirilməsi və ortaq tarixi-mədəni irsin təbliği məsələlərinə toxunulub. Leyla Əliyevanın bu istiqamətdəki fəaliyyəti, Azərbaycanın zəngin mədəniyyətini Balkan regionunda tanıtmaqla yanaşı, Albaniya ilə olan mənəvi bağları da qüvvətləndirir.
Gələcək Perspektivlər və Yeni Hədəflər
Leyla Əliyevanın Tiranaya səfəri və Prezident Bayram Beqay ilə keçirdiyi səmimi görüş Azərbaycan-Albaniya tərəfdaşlığının gələcək inkişafı üçün yeni yol xəritəsi müəyyən edir. Bu görüşdən irəli gələn razılaşmalar yaxın gələcəkdə həm Albaniyada, həm də Azərbaycanda konkret layihələrin icrası ilə nəticələnəcəkdir. İki dövlət arasındakı bu səmimi və strateji əməkdaşlıq həm Cənubi Qafqaz, həm də Balkan regionunda sülhə, sabitliyə və tərəqqiyə xidmət edir. Bu cür yüksək səviyyəli təmaslar Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunun artmasının və onun bütün istiqamətlərdə etibarlı tərəfdaş olduğunun göstəricisidir.