Bakı Regional Strateji Dialoqun Mərkəzi: Azərbaycan-C6 Beyin Mərkəzlərinin Tarixi Konfransı Keçirildi
Bakıda Beynəlxalq Analitik Dialoq: Azərbaycan və C6 Ölkələrinin Strateji Əməkdaşlığı
Bakı şəhəri regional strateji dialoqun və əməkdaşlığın inkişafında oynadığı mühüm rolu bir daha təsdiqləyərək, Azərbaycanın və C6 ölkələrinin aparıcı beyin mərkəzlərinin yüksək səviyyəli konfransına ev sahibliyi edib. Paytaxtda baş tutan bu əhəmiyyətli tədbir, regionun üzləşdiyi mürəkkəb çağırışları və gələcək əməkdaşlıq perspektivlərini hərtərəfli müzakirə etmək üçün unikal bir platforma rolunu oynayıb. Azərbaycanın diplomatik mərkəz kimi artan nüfuzu, bu növ intellektual müzakirələrin mərkəzinə çevrilməsinə zəmin yaradıb.
Konfransda Azərbaycanın nüfuzlu analitik mərkəzlərinin rəhbərləri və aparıcı ekspertləri ilə yanaşı, C6 qrupunu təmsil edən Avropa ölkələrinin “think-tank”larının yüksək səviyyəli nümayəndələri iştirak edib. İştirakçılar regional təhlükəsizlikdən iqtisadi əməkdaşlığa, enerji strategiyalarından geosiyasi dəyişikliklərə qədər geniş mövzuları əhatə edən panellərdə və plenar sessiyalarda dərin fikir mübadiləsi aparıblar. Tədbirin əsas məqsədi regional sabitliyin gücləndirilməsi, qarşılıqlı anlaşmanın dərinləşdirilməsi və tərəflər arasında birgə siyasət tövsiyələrinin işlənib hazırlanması olub.
Regional Təhlükəsizlik və Yeni Geosiyasi Reallıqlar
Müzakirələr zamanı bölgədəki mövcud vəziyyətin analizi, beynəlxalq münasibətlərin dinamikası, enerji və nəqliyyat dəhlizlərinin əhəmiyyəti kimi məsələlər xüsusi diqqət mərkəzində saxlanılıb. Ekspertlər, qlobal və regional səviyyədə artan qeyri-müəyyənlik fonunda, beyin mərkəzlərinin siyasət formalaşdırılmasındakı rolunun daha da artdığını vurğulayıblar. Bu cür intellektual platformaların məhz bu səbəbdən strateji qərarların qəbulunda böyük əhəmiyyət kəsb etdiyi qeyd edilib. Xüsusilə, Cənubi Qafqazda yaranmış yeni reallıqlar və sülh gündəliyi konfransın əsas mövzularından biri kimi önə çıxıb.
Azərbaycanın C6 ölkələri ilə münasibətlərinin inkişafında strateji əhəmiyyətə malik olduğu və Bakının bu cür beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi etməklə regional liderlik mövqeyini gücləndirdiyi iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb. Konfransın təşkilatçıları tədbirin region ölkələri arasında intellektual əməkdaşlığın yeni mərhələsinə keçidə təkan verəcəyinə ümid etdiklərini bildiriblər. Qeyd edək ki, beyin mərkəzləri müstəqil analizlər və proqnozlar təqdim etməklə hökumətlərə mühüm qərarlar qəbul etməkdə dəstək verən əvəzsiz qurumlardır.
İqtisadi Tərəfdaşlıq və Gələcək Perspektivlər
Konfrans çərçivəsində həmçinin Orta Dəhliz və digər beynəlxalq logistik marşrutların inkişafı, alternativ enerji mənbələrinə keçid və rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsində əməkdaşlıq imkanları da nəzərdən keçirilib. Ekspertlər Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyindəki kritik rolunu və C6 ölkələri ilə iqtisadi bağların daha da şaxələndirilməsinin vacibliyini qeyd ediblər. Bu əməkdaşlıq yalnız dövlətlər arasındakı rəsmi münasibətləri deyil, həm də vətəndaş cəmiyyəti və akademik dairələr arasındakı əlaqələri möhkəmləndirir.
Tədbirin sonunda iştirakçılar gələcəkdə də müntəzəm olaraq görüşməyə, birgə tədqiqatlar aparmağa və region üçün faydalı layihələr hazırlamağa hazır olduqlarını ifadə ediblər. Bu konfransın nəticələri əsasında regional siyasətlərin müəyyənləşdirilməsində və əməkdaşlıq mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsində mühüm addımlar atılacağı gözlənilir. Bakıda keçirilən bu möhtəşəm tədbir, Azərbaycanın regional dialoqun və intellektual əməkdaşlığın inkişafına verdiyi töhfənin bariz nümunəsi olaraq yadda qalacaq.