Azərbaycanda tikinti bumu: Ötən il 35 mindən çox yeni ev inşa edilib
Azərbaycanın tikinti sektoru son illərdə ölkənin qeyri-neft iqtisadiyyatının ən dinamik inkişaf edən sahələrindən birinə çevrilmişdir. 2023-cü ilin yekunları göstərir ki, dövlət tərəfindən həyata keçirilən iqtisadi islahatlar və infrastruktur layihələri öz bəhrəsini verir. Rəsmi statistikaya əsasən, il ərzində ölkə üzrə 35 mindən çox yeni yaşayış evinin istifadəyə verilməsi həm fərdi sahibkarlığın, həm də irimiqyaslı dövlət-özəl tərəfdaşlığının uğurlu nəticəsidir. Bu göstərici əhalinin mənzil təminatının yaxşılaşdırılması və yaşayış şəraitinin müasir standartlara uyğunlaşdırılması istiqamətində atılan ciddi addımların bariz nümunəsidir.
Tikinti Sektorunda Müasir Trendlər və Statistik Mənzərə
Dövlət Statistika Komitəsinin hesabatları təsdiq edir ki, inşa edilən yaşayış sahələrinin ümumi həcmi ilbəil artmaqdadır. Bu artım təkcə kəmiyyət baxımından deyil, həm də keyfiyyət və müasir memarlıq standartları baxımından özünü büruzə verir. İstifadəyə verilən mənzillərin əksəriyyəti paytaxt Bakı şəhərində cəmləşsə də, Abşeron, Sumqayıt və Gəncə kimi iri şəhərlərdə də ciddi canlanma müşahidə olunur. Eyni zamanda, regionların sosial-iqtisadi inkişafı proqramları çərçivəsində müxtəlif bölgələrdə müasir infrastruktura malik yaşayış massivlərinin inşası geniş vüsət almışdır. Bu tendensiya urbanizasiya prosesinin keyfiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu göstərir.
Dövlətin Sosial Mənzil Siyasəti və İpoteka İmkanları
Tikinti sektorundakı bu böyük sıçrayışın əsas hərəkətverici qüvvələrindən biri dövlətin həyata keçirdiyi əlçatan mənzil siyasətidir. Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin (MİDA) xətti ilə ucaldılan sosial evlər və İpoteka və Kredit Zəmanət Fondunun təklif etdiyi güzəştli kredit şərtləri minlərlə ailənin, xüsusilə də gənc mütəxəssislərin mənzil probleminin həllinə kömək edir. Bu cür maliyyə mexanizmləri bazarda tələbi stimullaşdırır, bu da öz növbəsində tikinti şirkətlərini daha böyük layihələrə investisiya qoymağa sövq edir. Nəticədə, əhalinin müxtəlif təbəqələri üçün mənzil əldə etmək imkanları genişlənir.
İnşaat Sektorunun İqtisadiyyata Multiplikativ Təsiri
Tikinti sahəsi həm də məşğulluğun təmin edilməsində mühüm rol oynayır. Yeni binaların ucaldılması minlərlə mühəndis, memar və inşaat mütəxəssisi üçün yeni iş yerləri yaradır. Bununla yanaşı, tikinti materialları sənayesi də bu inkişafdan birbaşa bəhrələnir. Ölkə daxilində sement, kərpic, müxtəlif növ metal konstruksiyalar və bəzək materiallarının istehsalının artması yerli istehsalın payını gücləndirir və idxaldan asılılığı azaldır. Bu proses nəqliyyat, logistika və xidmət sahələrində də canlanma yaradaraq ümumi daxili məhsulun artımına birbaşa töhfə verir.
Gələcək Perspektivlər və Şəhərsalma Mədəniyyəti
Ötən ilin nəticələri Azərbaycanın daşınmaz əmlak bazarında sağlam bir inkişaf dinamikasının olduğunu sübut edir. Gələcək hədəflər daha çox “Ağıllı şəhər” konsepsiyalarının tətbiqi və enerji səmərəliliyi yüksək olan binaların inşası ilə bağlıdır. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan irimiqyaslı bərpa-quruculuq işləri də tikinti sektorunun yaxın onillikdə ölkə iqtisadiyyatının lokomotivi olaraq qalacağını təsdiqləyir. Beləliklə, tikinti sektorundakı bu uğurlar həm sosial rifahın yüksəlməsinə, həm də ölkənin müasir simasının formalaşmasına xidmət edir.