Hacıqabulda Faciəvi Yol Qəzası: Bir Nəfər Həlak Oldu
Hacıqabul rayonu ərazisində ağır itki ilə nəticələnən növbəti yol-nəqliyyat hadisəsi qeydə alınıb. Baş verən qəza həm yerli sakinləri, həm də yoldan keçən digər sürücüləri dərin kədərə qərq edib. İlkin məlumatlara əsasən, hadisə günün dinamik saatlarında baş verib və nəticədə bir nəfər hadisə yerindəcə dünyasını dəyişib. Bu hadisə bölgədə yol təhlükəsizliyi məsələsini yenidən gündəmə gətirib.
Hadisənin Təfərrüatları və İlkin Ehtimallar
APA-nın yerli bürosunun əldə etdiyi son məlumatlara görə, qəza rayonun strateji əhəmiyyətli yollarından birində qeydə alınıb. İdarəetmədən çıxan minik avtomobili böyük sürətlə yoldan kənara aşaraq ciddi şəkildə deformasiyaya uğrayıb. Hadisə şahidlərinin bildirdiyinə görə, zərbənin gücü o qədər böyük olub ki, avtomobil tanınmaz hala düşüb. Sürücü aldığı çoxsaylı ağır bədən xəsarətləri nəticəsində həkimlərin müdaxiləsinə imkan qalmadan elə sükan arxasında vəfat edib.
Hüquq-mühafizə orqanları hazırda həlak olan şəxsin şəxsiyyətini müəyyənləşdirmək və ailəsi ilə əlaqə saxlamaq üçün zəruri işləri aparırlar. Hadisə yerinə dərhal Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) və Dövlət Yol Polisinin əməkdaşları cəlb olunublar. Onlar ərazidə hərəkətin tənzimlənməsi, digər qəza risklərinin qarşısının alınması və ilkin sübutların toplanması ilə məşğuldurlar.
Hacıqabulun Magistral Yollarındakı Risk Faktoru
Hacıqabul rayonu coğrafi mövqeyinə görə Azərbaycanın ən önəmli nəqliyyat qovşaqlarından biri hesab olunur. Xüsusilə Bakı-Qazax magistral yolunun bu rayondan keçməsi hər gün minlərlə nəqliyyat vasitəsinin, o cümlədən ağırtonnajlı yük maşınlarının burada hərəkət etməsinə səbəb olur. Lakin bu yüksək intensivlik özü ilə bərabər ciddi risklər də gətirir. Ekspertlərin fikrincə, bu ərazidə baş verən qəzaların əsas səbəbləri çox vaxt sürət həddinin aşılması, qeyri-qanuni ötmə əməliyyatları və uzaq məsafə qət edən sürücülərin yorğunluğudur.
Dövlət Yol Polisi İdarəsi mütəmadi olaraq xəbərdarlıq edir ki, magistral yollarda diqqətli olmaq, xüsusilə də gecə saatlarında və dumanlı hava şəraitində sürət həddini minimuma endirmək mütləqdir. Bu cür faciəvi hadisələr yol hərəkəti qaydalarına riayət etməyin nə qədər həyati əhəmiyyət kəsb etdiyini, bir saniyəlik diqqətsizliyin bərpası mümkün olmayan nəticələrə yol açdığını bir daha sübut edir.
Cinayət İşinin Açılması və İstintaqın Gedişatı
Faktla əlaqədar Hacıqabul Rayon Prokurorluğu tərəfindən Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddəsi ilə (yol hərəkəti və nəqliyyat vasitələrinin istismarı qaydalarını pozma, ehtiyatsızlıqdan zərərçəkmiş şəxsin ölümünə səbəb olduqda) cinayət işi açılıb. İstintaq çərçivəsində avtomobilin texniki nasazlığının olub-olmaması, yol örtüyünün vəziyyəti və digər kənar amillər peşəkar ekspertlər tərəfindən araşdırılacaq. Müvafiq məhkəmə-tibbi və avtotexniki ekspertizalar təyin edilib.
Yaxın günlərdə istintaqın ilkin nəticələri və qəzanın dəqiq səbəbi barədə ictimaiyyətə daha ətraflı məlumat veriləcəyi gözlənilir. Həyatını itirən sürücünün ailəsinə və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı veririk. Bu cür hadisələrin bir daha təkrarlanmaması üçün bütün sürücüləri yollarda maksimum dərəcədə məsuliyyətli olmağa, qaydalara ciddi riayət etməyə və sürət həddini aşmamağa səsləyirik.