Avropa İttifaqının Ermənistandakı Missiyasında Yeni Rəhbərlik Dövrü
Avropa İttifaqı (Aİ) Cənubi Qafqaz regionunda sabitliyin qorunması və tərəflər arasında etimadın artırılması istiqamətində növbəti strateji addımını atıb. Ermənistandakı Mülki Monitorinq Missiyasına (EUMA) yeni rəhbər təyin edilib. Bu qərar, Brüsselin regiondakı sülh prosesinə verdiyi önəmi və uzunmüddətli təhlükəsizlik arxitekturasının qurulmasında iştirakçılıq niyyətini bir daha təsdiqləyir. Yeni təyinat, missiyanın fəaliyyətinin genişləndiyi və regionda mürəkkəb geosiyasi proseslərin cərəyan etdiyi bir vaxta təsadüf edir.
Təyinat prosesi Avropa İttifaqının Şurası tərəfindən rəsmiləşdirilib. Yeni rəhbər missiyanın operativ fəaliyyətinə rəhbərlik edəcək və sahədəki monitorinq qruplarının koordinasiyasını təmin edəcəkdir. Bu dəyişiklik missiyanın yaradılmasından bəri keçən müddət ərzində əldə olunan təcrübənin sistemləşdirilməsi və gələcək çağırışlara qarşı daha çevik reaksiya verilməsi məqsədi daşıyır.
EUMA-nın Yaradılma Zərurəti və Fəaliyyət Prinsipləri
Ermənistandakı Mülki Monitorinq Missiyası 2023-cü ilin yanvar ayında rəsmi olaraq fəaliyyətə başlayıb. Missiyanın yaradılması barədə qərar 2022-ci ilin sentyabrında baş vermiş gərginliklərdən sonra, bölgədə gərginliyi azaltmaq və insidentlərin qarşısını almaq üçün beynəlxalq mexanizmlərin vacibliyi fonunda qəbul edilmişdi. EUMA-nın əsas mərkəzi Yeqeqnadzor şəhərində yerləşir və missiya bir neçə əməliyyat mərkəzi vasitəsilə sərhəd boyu vəziyyəti izləyir.
Missiyanın mandatı tamamilə mülki xarakter daşıyır. Bu o deməkdir ki, missiya üzvləri hərbi silahlara malik deyil və onların fəaliyyəti yalnız müşahidə, faktların toplanması və hesabatların hazırlanması ilə məhdudlaşır. Avropa İttifaqının Ümumi Təhlükəsizlik və Müdafiə Siyasəti (CSDP) çərçivəsində fəaliyyət göstərən bu qrup, regiondakı insidentlərin şəffaf və obyektiv şəkildə qiymətləndirilməsinə çalışır.
Yeni Rəhbərin Qarşısında Duran Əsas Vəzifələr
Yeni təyin olunmuş rəhbərin rəhbərliyi altında missiyanın 100-dən çox mütəxəssisdən ibarət heyəti fəaliyyətini davam etdirəcək. Yeni rəhbərin qarşısında duran ən mühüm vəzifələrdən biri, missiyanın neytrallığını qorumaqla yanaşı, monitorinq hesabatlarının keyfiyyətini və vaxtında çatdırılmasını təmin etməkdir. O, həmçinin Brüsseldəki siyasi rəhbərliklə sahədəki vəziyyət arasında effektiv kommunikasiya körpüsü rolunu oynamalıdır.
Bundan əlavə, yeni rəhbərlik missiyanın fəaliyyət zonasında yaşayan yerli əhalinin təhlükəsizlik hissinin artırılmasına fokuslanacaq. Bu, həmçinin sərhəd bölgələrində mülki infrastrukturun və insanların gündəlik həyatının monitorinqini də əhatə edir. Missiya rəhbəri tərəflər arasında hər hansı yanlış anlaşılmanın hərbi qarşıdurmaya çevrilməməsi üçün preventiv diplomatik tədbirlərin görülməsində mühüm rol oynayacaq.
Regionda Sülh və Sabitlik Üçün Perspektivlər
EUMA-nın fəaliyyəti Azərbaycan və Ermənistan arasında davam edən sülh danışıqları fonunda xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası prosesinin başlandığı bir dövrdə, mülki monitorinqin mövcudluğu regionda şəffaflığın artırılmasına kömək edir. Yeni rəhbər bu həssas keçid dövründə missiyanın töhfəsini maksimallaşdırmaq üçün beynəlxalq tərəfdaşlarla sıx əməkdaşlıq edəcək.
Avropa İttifaqı bu missiya vasitəsilə Cənubi Qafqazda aktiv vasitəçi və sabitlik carçısı kimi mövqeyini möhkəmləndirir. Missiyanın fəaliyyət müddətinin uzadılması imkanları da daxil olmaqla, gələcək addımlar bölgədəki ümumi təhlükəsizlik dinamikasından və sülh sazişi istiqamətində əldə olunan irəliləyişlərdən asılı olacaqdır. Yeni təyinat bu prosesə yeni nəfəs gətirmək və AB-nin sülh gündəmini daha effektiv tətbiq etmək məqsədi daşıyır.