Azərbaycanın Zəfər Yolu: Ağdamda Böyük Qayıdışın Təntənəsi
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpasından sonra işğaldan azad edilmiş torpaqlarda həyata keçirilən “Böyük Qayıdış” proqramı bütün sürəti ilə davam edir. Bu tarixi prosesin növbəti dayanacağı olan Ağdam şəhəri, uzun illərin ayrılığından sonra öz doğma sakinlərini qəbul etməyə başlayıb. Hər bir yeni köç karvanı, xalqımızın otuz illik həsrətinə son qoyan və Vətən müharibəsində qazanılan şanlı Qələbənin real bəhrəsini göstərən mühüm hadisədir. Bu gün Ağdamda atılan hər bir addım, bölgədə sülhün, təhlükəsizliyin və inkişafın əbədi olacağının ən bariz rəmzidir.
Dağıdılmış Şəhərdən Müasir Meqapolisə: Ağdamın Yenidən Doğuşu
İşğal dövründə tamamilə yerlə-yeksan edilən və beynəlxalq mətbuatda “Qafqazın Xirosiması” kimi tanınan Ağdam, bu gün modern şəhərsalma prinsipləri əsasında sıfırdan inşa edilir. Prezident İlham Əliyevin xüsusi diqqəti və nəzarəti altında icra olunan Baş Plan çərçivəsində şəhərdə ən müasir infrastruktur layihələri həyata keçirilir. Burada inşa edilən çoxmərtəbəli binalar və fərdi yaşayış evləri sakinlərə yüksək komfort təklif edir. “Ağıllı şəhər” elementlərinin tətbiqi, yaşıl enerji zonalarının yaradılması və ekoloji təmiz texnologiyaların istifadəsi Ağdamı gələcəyin modern yaşayış məskəninə çevirir.
Şəhərin bərpası zamanı onun tarixi siması ilə müasir memarlıq üslubunun sintezinə xüsusi önəm verilir. Yeni məktəblər, müasir tibb mərkəzləri, mədəniyyət ocaqları və geniş park zonaları sakinlər üçün bütün zəruri sosial şəraitin yaradılmasını təmin edir. Bu nəhəng quruculuq işləri Azərbaycan dövlətinin iqtisadi gücünü və xalqımızın öz torpağına olan sonsuz bağlılığını bütün dünyaya nümayiş etdirir.
Sakinlərin Sevinc Göz Yaşları və Dövlət Qayğısı
Dövlət Miqrasiya Xidməti və Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən köç prosesi yüksək peşəkarlıqla idarə olunur. Köç karvanı ilə şəhərə daxil olan sakinlər öz doğma yurdlarını tanımaqda çətinlik çəksələr də, gördükləri abadlıq işləri onları dərindən qürurlandırır. Onilliklər sonra öz torpağına ayaq basan yaşlı nəslin nümayəndələri və bu yerləri valideynlərinin acılı-şirinli xatirələrindən tanıyan gənclər böyük həyəcan və sevinc içindədirlər.
Sakinlər onlara yaradılan bu möhtəşəm şəraitə, göstərilən dövlət qayğısına və torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canından keçən şəhidlərimizə, qazilərimizə olan borclarını hər fürsətdə ifadə edirlər. Onlar Prezident İlham Əliyevə işğal olunmuş ərazilərin azad edilməsi və “Böyük Qayıdış” layihəsinin uğurlu icrası üçün dərin minnətdarlıqlarını bildirərək, yeni evlərinin açarlarını böyük fərəh hissi ilə qəbul ediblər.
İqtisadi Dirçəliş və Bölgənin Gələcək Perspektivləri
Ağdama qayıdış təkcə məskunlaşma deyil, həm də bölgənin iqtisadi potensialının yenidən hərəkətə gətirilməsidir. Ağdam Sənaye Parkının fəaliyyətə başlaması, yeni logistik mərkəzlərin qurulması və kənd təsərrüfatı sahələrinin bərpası sakinlərin işlə təmin olunmasında həlledici rol oynayacaq. Bu, həm də regionun ümumi daxili məhsuluna böyük töhfə verərək, Qarabağı Azərbaycanın iqtisadi lokomotivlərindən birinə çevirəcək.
Növbəti mərhələlərdə köç prosesinin daha da intensivləşməsi və on minlərlə insanın öz tarixi ev-eşiyinə qayıtması nəzərdə tutulur. Azərbaycan dövləti bütün işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyatın tam və təhlükəsiz bərpası üçün qətiyyətli addımlar atmaqda davam edir. Tezliklə Ağdamın hər bir guşəsində uşaq gülüşləri eşidiləcək və bu qədim şəhər özünün çiçəklənmə dövrünü yaşayacaq.