Şəhidlər Xiyabanında Qeyri-etik Videolar Çəkən Əcnəbilərin Cəzası Yüngülləşdirildi
Bakı Apellyasiya Məhkəməsi Şəhidlər Xiyabanında Videolar Çəkən Əcnəbilərlə Bağlı Qərar Verib
Bakı Apellyasiya Məhkəməsi Azərbaycan xalqının müqəddəs and yeri olan Şəhidlər Xiyabanında qeyri-etik videolar çəkərək ictimaiyyətdə böyük narazılığa səbəb olmuş əcnəbi vətəndaşların cəzası ilə bağlı yekun qərarını açıqlayıb. Məhkəmənin çıxardığı yeni hökmə əsasən, həmin şəxslərin əvvəlcədən təyin edilmiş 2 illik azadlıqdan məhrumetmə cəzası 6 aya endirilib. Bu qərar həm hüquqi, həm də mənəvi baxımdan ölkə gündəmində yenidən müzakirə mövzusuna çevrilib.
Hadisənin Mahiyyəti və İctimaiyyətin Reaksiyası
Ötən ilin sonlarında baş vermiş bu hadisə ölkə daxilində ciddi rezonans doğurmuşdu. İki əcnəbi vətəndaşın Bakının ən müqəddəs məkanlarından biri olan Şəhidlər Xiyabanında sosial şəbəkə platformaları üçün hazırladıqları videolar milli hisslərin təhqir olunması kimi qiymətləndirilmişdi. Xalqımızın azadlığı və ərazi bütövlüyü naminə canlarını fəda etmiş qəhrəmanların xatirəsinə qarşı nümayiş etdirilən bu sayğısızlıq, minlərlə insanın kəskin etirazı ilə qarşılanmışdı. Şəhidlər Xiyabanı sadəcə bir xiyaban deyil, Azərbaycanın müasir tarixinin və müstəqillik mübarizəsinin simvoludur, ona görə də burada davranış normalarına riayət edilməsi hər kəs üçün bir vətəndaşlıq və insanlıq borcu hesab olunur.
Hüquqi Proses və Cəzanın Azaldılması Səbəbləri
İlkin mərhələdə hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən dərhal araşdırmalar başlanılmış və videonun müəllifləri müəyyən edilərək məsuliyyətə cəlb olunmuşdular. Birinci instansiya məhkəməsi tərəfindən verilən 2 illik həbs qərarı həmin dövrdə cəmiyyətin ədalət gözləntisinə uyğun gəlsə də, müdafiə tərəfi qərarın həddindən artıq ağır olduğunu iddia edərək apellyasiya şikayəti vermişdi. Bakı Apellyasiya Məhkəməsində işə yenidən baxılarkən tərəflərin arqumentləri və işin bütün detalları ətraflı araşdırılmışdır. Məhkəmə kollegiyası müəyyən yüngülləşdirici halları, habelə cinayət törətmiş şəxslərin səmimi peşmançılığını nəzərə alaraq, cəzanın müddətini 2 ildən 6 aya endirməyi məqsədəuyğun hesab edib.
Milli Dəyərlərin Qorunması və Gələcək Üçün Dərslər
Məhkəmənin cəzanı yüngülləşdirməsi sosial şəbəkələrdə müxtəlif fikirlərin yaranmasına yol açıb. Bir çox vətəndaş hesab edir ki, belə müqəddəs yerlərdə edilən hörmətsizliklər daha ağır cəzalandırılmalıdır ki, gələcəkdə digərləri üçün çəkindirici nümunə olsun. Digər tərəfdən, hüquqşünaslar vurğulayırlar ki, məhkəmə qərarları qanunvericiliyin tələblərinə və beynəlxalq hüquqi prinsiplərə əsaslanmalıdır. Bu hadisə həm də ölkəmizə gələn turistlərin yerli adət-ənənələr, milli dəyərlər və müqəddəs məkanlar barədə kifayət qədər məlumatlandırılmasının vacibliyini bir daha gündəmə gətirib.
Azərbaycan dövləti öz tarixi irsini və şəhidlərinin əziz xatirəsini qorumaqda qərarlıdır. Bu məhkəmə işi bir daha sübut etdi ki, Azərbaycan qanunvericiliyi çərçivəsində hər bir qeyri-qanuni və qeyri-etik hərəkət gec-tez hüquqi qiymətini alır. Gələcəkdə bu kimi halların təkrarlanmaması üçün həm hüquqi tənzimləmələrin, həm də turistlər üçün nəzərdə tutulan maarifləndirmə tədbirlərinin gücləndirilməsi zəruri hesab edilir.