Bakı Mərkəzində Güclü Yanğın: Hadisənin Təfərrüatları
Bakı şəhərinin mərkəzi küçələrindən birində yerləşən çoxmərtəbəli yaşayış binasında baş verən güclü yanğın şəhər əhalisi və ərazidəki turistlər arasında böyük təşvişə səbəb olub. Axşam saatlarında qeydə alınan bu hadisə, insanların ən sıx olduğu vaxta təsadüf etdiyindən, təhlükənin miqyası daha da böyük olub. Binanın yuxarı mərtəbələrindən yüksələn qara tüstü dumanı şəhərin bir çox nöqtəsindən aydın şəkildə görünüb və bu, sakinlərin ciddi narahatlığına yol açıb.
FHN Qüvvələrinin Operativ Müdaxiləsi və Yanğının Söndürülməsi
Hadisə barədə məlumat daxil olan kimi, Fövqəladə Hallar Nazirliyinin (FHN) Dövlət Yanğından Mühafizə Xidmətinin çoxsaylı yanğınsöndürən briqadaları və xüsusi texnikası dərhal hadisə yerinə yollanıb. Şəhər mərkəzindəki tıxaclara və dar küçələrə baxmayaraq, yanğınsöndürmə avtomobilləri qısa zamanda əraziyə daxil ola bilib. Yanğınsöndürənlərin peşəkar fəaliyyəti nəticəsində alovun daha geniş sahəyə yayılmasının və bitişik binalara keçməsinin qarşısı qətiyyətlə alınıb.
Yanğının söndürülməsi zamanı mürəkkəb konstruksiyalı dam örtüyü və mənzillərin daxili planlaşdırılması işi bir qədər çətinləşdirsə də, FHN əməkdaşları koordinasiyalı şəkildə fəaliyyət göstərərək yanğını lokallaşdırmağa nail olublar. Hadisə yerində xüsusi qərargah yaradılıb və bütün proses birbaşa nəzarət altına alınıb. Gərgin keçən bir neçə saatdan sonra alov tamamilə söndürülüb və soyutma işlərinə başlanılıb.
Sakinlərin Təxliyəsi və Tibbi Yardım Prosesi
Alovun binanın digər hissələrinə sürətlə yayılma riski nəzərə alınaraq, sakinlərin təhlükəsiz şəkildə binadan çıxarılması prosesi dərhal başladılıb. Polis və xilasetmə qrupları binadakı bütün mənzilləri yoxlayaraq yaşlıların, uşaqların və fiziki məhdudiyyətli şəxslərin təhlükəsiz yerə köçürülməsini təmin ediblər. Təxliyə zamanı panikaya yol verilməməsi üçün sakinlərə mütəmadi olaraq məlumatlar verilib və onlara mənəvi dəstək göstərilib.
Yanğın nəticəsində tüstüdən zəhərlənən bir nəfər sakin dərhal hadisə yerində olan Təcili Tibbi Yardım briqadasına təhvil verilib. İlk tibbi yardım göstərildikdən sonra zərərçəkən şəxs müvafiq xəstəxanaya yerləşdirilib. Həkimlərin verdiyi ilkin məlumata görə, həmin şəxsin həyatı üçün ciddi təhlükə yoxdur, lakin o, nəzarət altında saxlanılır. Digər sakinlər arasında ciddi xəsarət alan olmasa da, bir çox insan güclü stres və qorxu hissi keçirib.
Yanğının Baş Vermə Səbəbləri və Ekspert Araşdırmaları
Hazırda hadisənin dəqiq səbəblərini müəyyənləşdirmək üçün Fövqəladə Hallar Nazirliyinin yanğın-texniki ekspertizası tərəfindən genişmiqyaslı araşdırmalara başlanılıb. İlkin ehtimallar arasında köhnəlmiş elektrik naqillərində baş verən qısaqapanma və ya məişət cihazlarından ehtiyatsız istifadə versiyaları nəzərdən keçirilir. Binanın texniki vəziyyəti və yanğın təhlükəsizlik sistemlərinin işlək olub-olmaması da müvafiq qurumlar tərəfindən ciddi şəkildə yoxlanılır.
Ekspertlər qeyd edirlər ki, xüsusilə şəhər mərkəzində yerləşən köhnə binalarda elektrik şəbəkəsinin müasir tələblərə cavab verməməsi tez-tez bənzər hadisələrə yol açır. Araşdırmanın yekun nəticələri və təqsirkar tərəflər barədə məlumatın yaxın günlərdə rəsmi şəkildə ictimaiyyətə təqdim olunacağı gözlənilir.
Maddi Ziyan və Gələcək Təhlükəsizlik Tədbirləri
Yanğının vurduğu maddi ziyanın qiymətləndirilməsi üçün xüsusi komissiya yaradılıb. Binanın dam örtüyünə, bir neçə mənzilə və ümumi istifadədə olan sahələrə ciddi ziyan dəydiyi müşahidə olunur. Zərərçəkmiş sakinlərin müraciətləri qəbul edilir və onlara lazımi yardımların göstərilməsi məsələsi müzakirə olunur. Bu hadisə binalarda yanğın əleyhinə siqnalizasiya sistemlərinin quraşdırılmasının və mütəmadi texniki baxışın keçirilməsinin nə dərəcədə həyati əhəmiyyət kəsb etdiyini bir daha sübut etdi.
Şəhər sakinlərinə və bina idarəçilərinə yanğın təhlükəsizliyi qaydalarına ciddi riayət etmələri, yanğın çıxışlarını boş saxlamaları və elektrik cihazları ilə davranarkən ehtiyatlı olmaları barədə təkrar xəbərdarlıq edilib. Bu cür hadisələrin təkrarlanmaması üçün dövlət orqanları tərəfindən nəzarət tədbirlərinin gücləndiriləcəyi bildirilir.