Ağdamda Mina Təhlükəsinə Qarşı Mübarizə: FHN Medianı Cəbhə Bölgəsindəki Əməliyyatlarla Tanış Etdi
Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, bölgəyə dinc həyatın qayıtması üçün əsas şərtdir. Lakin bu prosesin qarşısında dayanan ən böyük və qorxulu maneə, onilliklər boyu torpaqlarımıza basdırılmış ölüm saçan minalardır. Bu humanitar fəlakətin miqyasını beynəlxalq ictimaiyyətə və yerli mediaya çatdırmaq, habelə Fövqəladə Hallar Nazirliyinin (FHN) bu istiqamətdə apardığı gərgin mübarizəni nümayiş etdirmək məqsədilə Ağdam rayonunda minatəmizləmə əməliyyatları icra olunan ərazilərə geniş media-tur təşkil edilib.
Media nümayəndələrinin Ağdama səfəri: Real vəziyyətlə tanışlıq
Media-tur çərçivəsində jurnalistlər Ağdam rayonunun müxtəlif istiqamətlərində FHN-nin Xüsusi Riskli Xilasetmə Xidməti tərəfindən həyata keçirilən minatəmizləmə proseslərini yaxından izləmək imkanı qazanıblar. Səfər zamanı media mütəxəssisləri mina sahələrinin necə müəyyən edildiyini, işarələndiyini və təmizləndiyini əyani şəkildə görüblər. FHN-nin rəsmi şəxsləri media nümayəndələrinə minanın aşkar edilməsi, təhlükəsizləşdirilməsi və zərərsizləşdirilməsi kimi son dərəcə mürəkkəb və riskli prosesləri praktiki şəkildə nümayiş etdiriblər.
Bu cür tədbirlərin keçirilməsi ictimaiyyətin məlumatlandırılması baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir. Turun əsas məqsədlərindən biri də minatəmizləmə əməliyyatlarının nə dərəcədə böyük resurs və peşəkarlıq tələb etdiyini göstərmək idi. Jurnalistlər ön cəbhədə çalışan mütəxəssislərlə söhbət edərək, onların gündəlik qarşılaşdıqları çətinliklər və göstərdikləri qəhrəmanlıqlar barədə məlumatlar toplayıblar.
Müasir texnologiyalar və peşəkar minatəmizləmə metodları
Əməliyyatlar zamanı istifadə olunan ən müasir texniki vasitələr, robot-texnikalar və minaların aşkar olunması üçün tətbiq edilən xüsusi təlim keçmiş itlər media nümayəndələrinin xüsusi marağına səbəb olub. Bildirilib ki, Fövqəladə Hallar Nazirliyi beynəlxalq standartlara cavab verən avadanlıqlardan istifadə edərək ərazilərin təmizlənməsi sürətini və effektivliyini artırır. Xüsusilə mexaniki minatəmizləmə maşınlarının tətbiqi, insan əməyinin riskini minimuma endirməyə xidmət edir.
Mütəxəssislər vurğulayıblar ki, mina təmizləyənlərin (sapyorların) həyatı üçün risk daşıyan bu işdə hər bir addım riyazi dəqiqlik, böyük diqqət və yüksək peşəkarlıq tələb edir. Hər bir aşkar edilən mina və ya partlamamış hərbi sursat, potensial bir faciənin qarşısının alınması deməkdir. Təlim keçmiş itlər isə texnikanın çatmadığı və ya çətin keçilən relyeflərdə ən etibarlı köməkçilər kimi çıxış edirlər.
Ağdamda mövcud olan mina təhlükəsi və bərpa prosesinə maneələr
Ağdam, Vətən müharibəsindən sonra azad edilmiş, lakin Ermənistanın işğalı dövründə ən sıx minalanmış ərazilərdən biridir. Bu vəziyyət təkcə insan həyatına təhlükə yaratmaqla qalmır, həm də ərazilərin yenidən qurulmasına, kənd təsərrüfatının inkişafına və strateji infrastruktur layihələrinin icrasına ciddi əngəl törədir. FHN, Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyi (ANAMA) və digər müvafiq qurumlarla koordinasiyalı şəkildə bu əraziləri tamamilə minalardan təmizləmək üçün gecə-gündüz intensiv fəaliyyət göstərir.
Media-tur zamanı jurnalistlərə mina xəritələrinin olmaması və Ermənistan tərəfindən təqdim olunan məlumatların qeyri-dəqiq olması səbəbindən əməliyyatların nə qədər çətinliklə üzləşdiyi xüsusi qeyd edilib. Xəritələrin verilməsinin ləngiməsi prosesi yavaşlatsa da, Azərbaycanın minatəmizləmə qrupları yüksək fədakarlıqla bu çətin missiyanın öhdəsindən gəlirlər. Hər qarış torpağın təmizlənməsi, “Böyük Qayıdış”ın daha tez reallaşması üçün atılan mühüm addımdır.
Təhlükəsiz gələcək və humanitar missiyanın əhəmiyyəti
Media nümayəndələri FHN əməkdaşlarının peşəkarlığı və göstərdikləri yüksək səviyyəli təhlükəsizlik tədbirləri ilə tanış olaraq, işğaldan azad edilmiş torpaqların gələcək inkişafı üçün minatəmizləmə işlərinin kritik əhəmiyyətini bir daha dərk ediblər. Bu cür media turları cəmiyyəti minaların törətdiyi təhlükələr barədə məlumatlandırmaqla yanaşı, Azərbaycan dövləti tərəfindən bu humanitar problemin həllinə göstərilən qətiyyəti də nümayiş etdirir.
Gələcəkdə bütün minalanmış ərazilərin tamamilə təmizlənərək təhlükəsiz yaşayış və fəaliyyət üçün hazır vəziyyətə gətiriləcəyi hədəflənir. Bu, məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına, xüsusən də “Ruhlar şəhəri” adlandırılan Ağdama etibarlı qayıdışını təmin edəcək əsas amildir. Dövlətin bu istiqamətdəki fəaliyyəti bölgənin iqtisadi potensialının yenidən canlanmasına və dinc quruculuğun sürətlənməsinə yol açır.