Aİ-nin Genişlənmə Komissarı Ermənistana Səfər Edir: Gündəlikdə Nələr Var?
Aİ-Ermənistan Münasibətlərində Yeni Mərhələ: Olivér Várhelyi-nin Səfəri
Avropa İttifaqının Qonşuluq və Genişlənmə üzrə Komissarı Olivér Várhelyi-nin yaxın günlərdə Ermənistana reallaşacaq rəsmi səfəri Brüssel və Yerevan arasındakı diplomatik əlaqələrin intensivləşdiyini göstərən mühüm hadisədir. Bu səfər təkcə ikitərəfli münasibətlərin inkişafı deyil, həm də bütün Cənubi Qafqaz regionunda yeni təhlükəsizlik və əməkdaşlıq konfiqurasiyasının qurulması istiqamətində atılan strateji addım kimi qiymətləndirilir. Avropa rəsmisinin gündəliyində dayanan məsələlər Ermənistanın yaxın gələcəkdəki xarici siyasət vektorunu müəyyənləşdirmək baxımından həlledici ola bilər.
Yerevanda keçiriləcək yüksək səviyyəli müzakirələrdə Baş nazir Nikol Paşinyan və Xarici İşlər Naziri Ararat Mirzoyan ilə əsas diqqət ikitərəfli əməkdaşlığın gələcək yol xəritəsinə yönəldiləcək. Bu danışıqlar Ermənistanın Aİ-nin dəstəyi ilə həyata keçirdiyi daxili islahatların gedişatını və Avropa institutları ilə inteqrasiya səviyyəsini müəyyən etmək üçün mühüm platformadır. Xüsusilə məhkəmə-hüquq sistemi, korrupsiya ilə mübarizə və dövlət idarəçiliyinin şəffaflaşdırılması kimi mövzular Brüssel üçün prioritet təşkil edir.
İqtisadi İnteqrasiya və İslahatlara Dəstək Planı
Səfərin əsas iqtisadi komponenti Avropa İttifaqının Ermənistan üçün elan etdiyi 270 milyon avroluq investisiya planının icra vəziyyəti ilə bağlıdır. Bu nəhəng maliyyə paketi ölkənin iqtisadi dayanıqlılığının artırılmasına, infrastrukturun müasirləşdirilməsinə və kiçik həmçinin orta biznesin dəstəklənməsinə yönəldilib. Olivér Várhelyi bu layihələrin effektivliyini və onların Ermənistan vətəndaşlarının rifahına necə təsir etdiyini yerindəcə qiymətləndirəcək.
Bundan əlavə, tərəflər arasında enerji təhlükəsizliyi və rəqəmsal keçid sahəsində əməkdaşlıq imkanları da geniş şəkildə nəzərdən keçiriləcək. Ermənistanın enerji sektorunun diversifikasiyası və bərpa olunan enerji mənbələrinə keçidi Aİ-nin regiondakı yaşıl gündəliyi ilə tam üst-üstə düşür. Bu istiqamətdə əldə olunacaq irəliləyişlər ölkənin xarici asılılığını azaltmağa və iqtisadi müstəqilliyini gücləndirməyə xidmət edəcək.
Geosiyasi Diversifikasiya və Regional Təhlükəsizlik
Ermənistanın son illərdə öz xarici siyasətində müşahidə olunan ciddi dəyişikliklər, xüsusən də Rusiya ilə ənənəvi təhlükəsizlik əlaqələrinin zəifləməsi fonunda Brüsselin rolu daha da artmışdır. Aİ Ermənistanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini bəyan etməklə, regionda balanslaşdırıcı güc funksiyasını yerinə yetirməyə çalışır. Komissarın səfəri zamanı Ermənistanın təhlükəsizlik sektorunda islahatlar və Aİ-nin mülki müşahidə missiyasının fəaliyyəti də müzakirə masasında olacaq.
Cənubi Qafqazda davamlı sülhün əldə olunması Aİ-nin xarici siyasət prioritetləri sırasındadır. Olivér Várhelyi-nin səfəri çərçivəsində regional kommunikasiyaların açılması və Ermənistan-Azərbaycan sülh prosesinə Aİ-nin verdiyi töhfələr də diqqət mərkəzində saxlanılacaq. Brüssel, tərəflər arasında etimad quruculuğu tədbirlərini dəstəkləməklə, regionun iqtisadi inteqrasiyasına və uzunmüddətli sabitliyə nail olmaq niyyətini bir daha vurğulayacaq.
Gələcək Perspektivlər: Üzvlük və Genişlənmiş Əməkdaşlıq
Ermənistanın Avropa İttifaqına mümkün üzvlüyü ilə bağlı cəmiyyətdə və siyasi dairələrdə gedən müzakirələr Komissar Várhelyi-nin səfərinə əlavə bir rəng qatır. Baxmayaraq ki, hazırkı mərhələdə rəsmi Brüssel daha çox “genişlənmiş və hərtərəfli tərəfdaşlıq” (CEPA) sazişinin tam tətbiqinə fokuslanıb, Ermənistanın Avropa ailəsinə yaxınlaşma istəyi yüksək qiymətləndirilir. Səfər çərçivəsində viza rejiminin liberallaşdırılması istiqamətində dialoqun başlanması kimi texniki, lakin siyasi cəhətdən əhəmiyyətli məsələlərin də müzakirəsi gözlənilir.
Yekun olaraq qeyd etmək olar ki, Olivér Várhelyi-nin bu missiyası Ermənistanın Avropa istiqamətində atdığı addımların nəticələrini ölçmək və gələcək üçün yeni hədəflər müəyyən etmək məqsədi daşıyır. Səfərin nəticələri həm Ermənistanın daxili islahatlarına təkan verəcək, həm də Aİ-nin Cənubi Qafqazdakı strateji nüfuzunun güclənməsinə xidmət edəcəkdir. Bu, regionun gələcək inkişafı və beynəlxalq sistemə inteqrasiyası üçün mühüm bir sınaq olacaq.