Maliyyə Nazirliyi yanında Dövlət Müəssisələrinin Monitorinqi Agentliyi fəaliyyətə başlayır: İqtisadiyyatda şəffaflıq və effektivlik hədəfi
Azərbaycanda dövlət sektorunun idarəedilməsində yeni və strateji bir mərhələ başlayır. Maliyyə Nazirliyi yanında Dövlət Müəssisələrinin Monitorinqi Agentliyinin yaradılması, ölkə iqtisadiyyatının şəffaflıq, səmərəlilik və müasir idarəetmə meyarları üzərində yenidən qurulmasının bariz nümunəsidir. Bu addım dövlətə məxsus müəssisələrin maliyyə dayanıqlığını təmin etmək, onların fəaliyyətindəki çatışmazlıqları aradan qaldırmaq və dövlət büdcəsinə düşən yükü azaltmaq məqsədi daşıyır.
İqtisadi İslahatların Yeni Hədəfləri
Dövlət müəssisələrinin fəaliyyətində şəffaflığın artırılması və idarəetmə boşluqlarının aradan qaldırılması hökumətin iqtisadi siyasətinin əsas prioritetləri sırasındadır. Beynəlxalq standartlara uyğun korporativ idarəetmə modellərinin tətbiqi, bu müəssisələrin həm yerli, həm də qlobal bazarlarda rəqabət qabiliyyətini yüksəltmək üçün zəruri hesab olunur. Agentliyin yaradılması ilə dövlət aktivlərindən istifadənin səmərəliliyi yeni keyfiyyət mərhələsinə qədəm qoyur ki, bu da birbaşa olaraq ölkənin makroiqtisadi sabitliyinə xidmət edir.
Agentliyin Fəaliyyət Mexanizmləri və Səlahiyyətləri
Yeni Agentlik sadəcə bir nəzarət qurumu deyil, həm də dövlət müəssisələri üçün metodoloji mərkəz və strateji məsləhətçi rolunu oynayacaq. Müəssisələrin maliyyə göstəricilərinin mütəmadi və sistematik təhlili, mümkün risklərin əvvəlcədən müəyyən edilməsi və borc öhdəliklərinin effektiv idarə olunması qurumun gündəlik fəaliyyətinin əsasını təşkil edəcək. Həmçinin, dövlət büdcəsindən ayrılan vəsaitlərin təyinatı üzrə və daha rasional istifadəsinə ciddi nəzarət ediləcək ki, bu da dövlət maliyyəsinin idarə edilməsində intizamı maksimum dərəcədə gücləndirəcəkdir.
İnvestisiya Cəlbediciliyi və Qeyri-Neft Sektoru
Dövlət müəssisələrinin səmərəli fəaliyyəti ölkənin ümumi investisiya mühitinə birbaşa təsir edən amildir. Şəffaf idarəetmə, hesabatlılıq və beynəlxalq audit standartlarına keçid həm yerli, həm də xarici investorlar üçün müsbət siqnal hesab olunur. Bu islahat həm də qeyri-neft sektorunun inkişafı strategiyasının tərkib hissəsidir. Dövlət sektorunda aparılan bu köklü dəyişikliklər, resursların daha ədalətli və iqtisadi baxımdan əsaslandırılmış şəkildə bölüşdürülməsinə, nəticədə isə iqtisadiyyatın şaxələndirilməsinə mühüm töhfə verəcəkdir.
Gözlənilən Nəticələr və İqtisadi Perspektivlər
Maliyyə Nazirliyi yanında Dövlət Müəssisələrinin Monitorinqi Agentliyinin fəaliyyətə başlaması Azərbaycanın uzunmüddətli iqtisadi inkişaf strategiyasının mühüm halqasıdır. Gələcəkdə bu qurum vasitəsilə dövlət müəssisələrinin daha məsuliyyətli, çevik və rəqabətədavamlı strukturlara çevrilməsi hədəflənir. Bu isə öz növbəsində dövlət büdcəsinin gəlirlərinin artmasına, xərclərin optimallaşdırılmasına və ölkənin iqtisadi dayanıqlığının möhkəmlənməsinə şərait yaradacaqdır. Agentliyin fəaliyyəti dövlət sektorunun ümumdaxili məhsulda payını daha keyfiyyətli hala gətirəcəkdir.