Leyla Əliyeva Albaniya Prezidenti ilə Tiranada Görüşüb: Əməkdaşlıq Perspektivləri Müzakirə Edilib
Azərbaycan və Albaniya Arasında Yeni Tərəfdaşlıq Mərhələsi
Azərbaycan Respublikası ilə Albaniya Respublikası arasındakı diplomatik və dostluq əlaqələri son illər ərzində yeni və dinamik bir müstəviyə qədəm qoyub. Bu istiqamətdə atılan ən mühüm addımlardan biri kimi, Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti və IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi Leyla Əliyevanın Albaniyanın paytaxtı Tirana şəhərinə səfəri və burada ölkə Prezidenti Bayram Beqay ilə keçirdiyi görüşü qeyd etmək olar. Bu görüş hər iki tərəf üçün strateji əhəmiyyət kəsb edən məsələlərin müzakirəsi və gələcək əməkdaşlıq platformalarının müəyyənləşdirilməsi baxımından müstəsna rol oynayır. Səfər çərçivəsində aparılan müzakirələr iki ölkə arasındakı münasibətlərin sadəcə rəsmi səviyyədə deyil, həm də xalqlararası yaxınlıq müstəvisində inkişaf etdiyini göstərir.
Tiranada Yüksək Səviyyəli Müzakirələr və Strateji Əməkdaşlıq
Tiranadakı Prezident Sarayında baş tutan bu görüşdə iki ölkə arasındakı dostluq bağlarının dərinliyi bir daha nümayiş etdirilib. Leyla Əliyeva və Prezident Bayram Beqay arasındakı dialoq səmimiliyi və gələcəyə yönəlmiş hədəfləri ilə seçilib. Söhbət zamanı yalnız siyasi və iqtisadi deyil, həm də xalqların rifahına xidmət edən humanitar, mədəni və ekoloji əlaqələrin vacibliyi xüsusi vurğulanıb. Tərəflər qeyd ediblər ki, Azərbaycan və Albaniya arasındakı əməkdaşlıq həm Cənubi Qafqaz, həm də Balkan regionunda sabitliyin və inkişafın təmin olunmasına mühüm töhfə verir.
Leyla Əliyeva rəhbərlik etdiyi IDEA İctimai Birliyinin beynəlxalq səviyyədə, xüsusilə ətraf mühitin qorunması, biomüxtəlifliyin bərpası və ekoloji maarifləndirmə sahəsində həyata keçirdiyi uğurlu təşəbbüslər barədə geniş məlumat verib. O, Albaniyanın zəngin təbiəti və ekoloji potensialını nəzərə alaraq, bu sahədə birgə layihələrin həyata keçirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib. Eyni zamanda, Heydər Əliyev Fondunun mədəni irsin qorunması və təhsil sahəsindəki fəaliyyəti, Albaniyada bu istiqamətlərdə mümkün əməkdaşlıq perspektivləri diqqət mərkəzində olub.
Albaniya Prezidentinin Azərbaycanın Regional Roluna Baxışı
Albaniya Prezidenti Bayram Beqay öz növbəsində Azərbaycanın həm regionda, həm də qlobal arenada tutduğu mövqeyini yüksək qiymətləndirib. O, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın qazandığı böyük nailiyyətlərin, xüsusilə dövlət quruculuğu və iqtisadi islahatlar sahəsindəki təcrübəsinin Albaniya üçün böyük maraq kəsb etdiyini bildirib. Beqay qeyd edib ki, Azərbaycanın beynəlxalq nüfuzunun artması iki ölkə arasındakı tərəfdaşlıq üçün yeni üfüqlər açır.
Görüşdə Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində oynadığı strateji rol, xüsusilə Trans-Adriatik Boru Kəməri (TAP) vasitəsilə təmin olunan enerji dəhlizi Albaniya və Balkan regionu üçün həyati əhəmiyyət kəsb edən amil kimi dəyərləndirilib. Prezident Bayram Beqay Azərbaycanın bu sahədəki qətiyyətli addımlarının Albaniyanın iqtisadi inkişafına və enerji şaxələndirilməsinə verdiyi dəstəyi xüsusi qeyd edərək, iki dövlət arasındakı bu enerji körpüsünün siyasi etimadı daha da möhkəmləndirdiyini vurğulayıb.
İctimai Diplomatiyanın Gücü və Mədəni Mübadilə
Leyla Əliyevanın fəaliyyəti təkcə ictimai sahə ilə məhdudlaşmır, həm də dövlətlərarası əlaqələrin “yumşaq güc” vasitəsilə möhkəmlənməsinə xidmət edir. İctimai diplomatiya sahəsindəki bu uğurlu fəaliyyət Azərbaycanın mədəniyyətini, incəsənətini və humanitar dəyərlərini dünyaya təqdim edir. Görüşdə xalqlararası təmasların artırılması, turizm potensialının qarşılıqlı şəkildə dəyərləndirilməsi və mədəniyyət günlərinin təşkili kimi məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Xüsusi diqqət yetirilən məqamlardan biri də gənclər siyasəti və təhsil sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi olub. Heydər Əliyev Fondunun müxtəlif ölkələrdə həyata keçirdiyi sosial layihələrin Albaniyada da tətbiq olunma imkanları nəzərdən keçirilib. Bu cür layihələr iki ölkənin gənc nəsilləri arasında qarşılıqlı anlaşmanı artıraraq, uzunmüddətli dostluq münasibətlərinin sarsılmaz bünövrəsini təşkil edir.
Gələcəyə Yönəlmiş Perspektivlər və Nəticə
Bu görüş Azərbaycan və Albaniya arasında çoxşaxəli əməkdaşlığın keyfiyyətcə yeni bir mərhələsinə keçid kimi xarakterizə olunur. Tərəflər arasında əldə olunan razılıqlar gələcəkdə konkret fəaliyyət planlarının hazırlanmasına və reallaşdırılmasına yol açacaq. Bu cür yüksək səviyyəli təmaslar göstərir ki, Azərbaycan və Albaniya bir-birini təkcə siyasi tərəfdaş deyil, həm də sadiq dost ölkələr kimi görürlər.
Yekun olaraq vurğulanıb ki, qarşılıqlı etimada əsaslanan bu tərəfdaşlıq gələcəkdə hər iki ölkənin iştirak etdiyi beynəlxalq layihələrin sayının artmasına və regionda sülhün, rifahın güclənməsinə xidmət edəcək. Leyla Əliyevanın bu səfəri və Prezident Bayram Beqay ilə görüşü iki ölkə arasındakı əlaqələrin gələcək inkişaf yolunu işıqlandıran mühüm bir hadisə kimi yadda qalacaq.