Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi yanında Milli Hidrometeorologiya Xidməti tərəfindən ölkə ərazisində hava şəraitinin kəskin dəyişəcəyi və güclü külək hadisələrinin baş verəcəyi ilə bağlı rəsmi xəbərdarlıq edilib. Verilən məlumata görə, mayın 27-si gündüz saatlarından başlayaraq 28-i səhər saatlarına qədər davam edəcək bu dəyişikliklər həm paytaxt Bakıda, həm də ölkənin müxtəlif regionlarında ciddi şəkildə hiss olunacaq. Sinoptiklər xəbərdar edir ki, bu dövr ərzində atmosfer proseslərinin dinamikası sürətlənəcək və bu da öz növbəsində müəyyən risklər yaradacaq.
Paytaxt Bakı və Abşeronda Gözlənilən Təhlükəli Külək
Hava proqnozlarına əsasən, Bakı şəhəri və Abşeron yarımadasında şimal-qərb istiqamətli küləyin sürəti saniyədə 15-20 metr təşkil edəcək. Lakin günün müəyyən saatlarında küləyin həmlələrinin daha da kəskinləşərək saniyədə 23-25 metrə qədər güclənəcəyi ehtimalı var. Bu cür küləklər “şiddətli” kateqoriyasına aid edilir və şəhər infrastrukturuna təsir göstərmək gücünə malikdir. Ölkənin qərb rayonlarında, xüsusilə Gəncə-Qazax zonasında isə küləyin sürətinin 18-23 metr saniyə arasında dəyişəcəyi bildirilir.
Arktik Hava Kütlələri və Atmosfer Təzyiqi
Mütəxəssislər qeyd edirlər ki, hava şəraitinin bu dərəcədə kəskinləşməsinin əsas səbəbi şimaldan daxil olan soyuq Arktik hava kütlələridir. Bu kütlələrin daxil olması ilə atmosfer təzyiqi sürətlə yüksəlir ki, bu da yüksək təzyiq qradiyentinin yaranmasına və nəticədə güclü hava axınlarının formalaşmasına səbəb olur. May ayı üçün səciyyəvi olmayan bu kəskin keçid, həm də temperatur rejimində müəyyən tərəddüdlərin yaşanmasına yol açacaq.
İnfrastruktur və Təhlükəsizlik Riskləri
Güclü külək yalnız diskomfort yaratmaqla qalmır, həm də maddi ziyan və fiziki təhlükə riski daşıyır. Köhnə və iri gövdəli ağacların aşması, elektrik və rabitə xətlərinin qırılması, yüngül konstruksiyalı dam örtüklərinin qopması ehtimalı yüksəkdir. Şəhər sakinlərinə vətəndaş məsuliyyəti nümayiş etdirərək, nəqliyyat vasitələrini hündür ağacların, reklam lövhələrinin və tikintisi davam edən binaların yaxınlığında saxlamamaq tövsiyə olunur. Eyni zamanda, açıq havada hərəkət edən piyadalar da son dərəcə diqqətli olmalı, kranların və digər ağır texnikaların işlədiyi ərazilərdən uzaq durmalıdırlar.
Xəzər Dənizində Vəziyyət və Dənizçilik
Küləyin güclənməsi dəniz akvatoriyasına da təsirsiz ötüşməyəcək. Xəzər dənizində dalğaların hündürlüyünün bir neçə metrə qədər yüksələcəyi proqnozlaşdırılır. Bu şərait dəniz nəqliyyatı, balıqçılıq fəaliyyəti və dənizdəki neft-qaz platformalarında çalışan işçilər üçün ciddi təhlükə mənbəyidir. Aidiyyəti qurumlar dənizçilərə xəbərdarlıq edərək, fırtınalı hava şəraitində təhlükəsizlik qaydalarına maksimum riayət etməyi və zərurət yaranmadıqda dənizə çıxmamağı tapşırıblar.
Sağlamlıq və Ekoloji Faktorlar
Atmosferdəki toz dumanının artması və güclü hava axını xroniki xəstəliklərdən, xüsusilə tənəffüs yolları allergiyasından və astmadan əziyyət çəkən şəxslər üçün çətinliklər yarada bilər. Tozlu hava kütlələrinin hərəkəti görmə məsafəsini də azalda bilər ki, bu da sürücülərdən yollarda daha sayıq olmağı tələb edir. Mayın 28-i axşam saatlarından başlayaraq küləyin tədricən zəifləyəcəyi və bayram günü ərəfəsində hava şəraitinin sabitləşəcəyi gözlənilir. Hər kəs rəsmi mənbələrdən gələn yenilikləri izləməli və mümkün hadisələrə qarşı hazırlıqlı olmalıdır.