Mehdiabadda şok hadisə: Müştərisinin başına torba keçirib təqaüdünü talayan bərbər saxlanıldı
Mehdiabadda Şok Hadisə: Bərbərin İnanılmaz Soyğunçuluğu
Abşeron rayonunun Mehdiabad qəsəbəsində baş vermiş dəhşətli soyğunçuluq hadisəsi bütün ölkə gündəmini sarsıdıb. İllərdir tanıdıqları və xidmətindən istifadə etdikləri bir şəxsin belə bir cinayətə əl atması yerli sakinləri heyrətə gətirib. İnsanların gündəlik həyatda ən çox etibar etdiyi xidmət sahələrindən biri olan bərbərxanada baş verən bu hadisə, cəmiyyətdə təhlükəsizlik və etibar məsələlərini yenidən müzakirə obyektinə çevirib.
Hadisənin Baş Vermə Şəraiti və Qəddar Metodlar
Hadisə qəsəbənin mərkəzi hissəsində fəaliyyət göstərən bərbər salonlarından birində, adi bir iş günü baş verib. Yaşlı sakin həmişəki kimi saç-saqqalını səhmana salmaq üçün öyrəşdiyi bərbərinin yanına gəlib. Heç bir təhlükədən şübhələnməyən müştəri bərbər kreslosuna əyləşdikdən qısa müddət sonra bərbər qəfildən onun başına torba keçirib. Fiziki güc tətbiq edərək yaşlı adamın müqavimətini qıran cinayətkar, onun cibindəki son qəpiyinə qədər – yenicə aldığı aylıq təqaüdünü zorla mənimsəyib.
İstintaq və Hüquq-Mühafizə Orqanlarının Operativliyi
Hadisə barədə məlumat daxil olan kimi Abşeron Rayon Polis İdarəsinin əməkdaşları dərhal hərəkətə keçib. Hadisə yerinə baxış keçirilib, ətrafdakı müşahidə kameralarının görüntüləri götürülərək təhlil edilib. Polis əməkdaşlarının peşəkarlığı sayəsində şübhəli şəxs qısa zamanda müəyyən edilərək saxlanılıb. İlkin dindirmə zamanı bərbər əməlini etiraf edərək, bu addımı maddi ehtiyaclar səbəbindən atdığını bildirsə də, qanun qarşısında cavab verməli olacaq. Hazırda faktla bağlı Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə cinayət işi başlanılıb.
Cəmiyyətdə Rezonans və Etibar Məsələsi
Bu cinayətin xüsusilə bir təqaüdçüyə qarşı törədilməsi xalqın böyük qəzəbinə səbəb olub. Təqaüdçülərin və yaşlı insanların cəmiyyətin ən həssas təbəqəsi olduğunu nəzərə alsaq, onlara qarşı edilən bu cür zorakılıq hər bir vətəndaşda hiddət doğurur. Mütəxəssislər qeyd edirlər ki, bu kimi hadisələr insanların xidmət sektoruna olan inamını zədələyir. Lakin polisin operativ müdaxiləsi və cinayətkarın tez bir zamanda ələ keçirilməsi, cəmiyyətdə asayişin qorunması istiqamətində inamı bərpa edir.
Gələcək Təhlükəsizlik Üçün Xəbərdarlıq
Baş vermiş hadisə həm xidmət sahibləri, həm də müştərilər üçün bir dərs xarakteri daşıyır. Xidmət sektorunda çalışanların işə qəbulu zamanı onların psixoloji və kriminal keçmişinin yoxlanılmasının vacibliyi bir daha üzə çıxıb. Vətəndaşlara isə daha diqqətli olmaq, xüsusilə iri məbləğdə pulla tənha yerlərdə dolaşmamaq tövsiyə edilir. Bu hadisənin istintaqı bitdikdən sonra məhkəmənin verəcəyi qərarın digər potensial cinayətkarlar üçün ciddi bir çəkindirici amil olacağı gözlənilir.