Hacıqabulda Dəhşətli Yol Qəzası: Sürücü Həyatını İtirib
Hacıqabul rayonu ərazisində ölümlə nəticələnən ağır yol-nəqliyyat hadisəsi baş verib. Hadisənin şiddəti nəticəsində nəqliyyat vasitəsinin sürücüsü aldığı ağır xəsarətlərdən hadisə yerində dünyasını dəyişib. Bu acı xəbər həm rayon sakinlərini, həm də magistral yoldan istifadə edən digər sürücüləri dərindən sarsıdıb.
Hadisənin Təfərrüatları və İlkin Müdaxilə
APA-nın yerli bürosundan əldə edilən son məlumatlara görə, qəza rayonun strateji əhəmiyyətli hissələrindən birində qeydə alınıb. Hələlik markası və dövlət qeydiyyat nişanı tam dəqiqləşdirilməyən minik avtomobili hərəkətdə olarkən qəfildən idarəetmədən çıxıb. Şahidlərin sözlərinə görə, avtomobil yol kənarına aşaraq ciddi şəkildə deformasiyaya uğrayıb. Hadisə yerinə dərhal təcili tibbi yardım briqadası və aidiyyəti xidmət orqanları cəlb edilib. Həkimlərin bütün müdaxilələrinə baxmayaraq, sürücünün həyatını xilas etmək mümkün olmayıb.
Magistral Yollarda Artan Təhlükə və Hacıqabul Qovşağı
Hacıqabul rayonu Azərbaycanın ən mühüm nəqliyyat qovşaqlarından biri hesab olunur. Xüsusilə Bakı-Qazax-Gürcüstan dövlət sərhədi magistral yolunun buradan keçməsi rayondakı nəqliyyat sıxlığını dəfələrlə artırır. Mütəxəssislər qeyd edirlər ki, bu cür böyük yollarda baş verən qəzaların əsas səbəbləri arasında sürət həddinin düzgün seçilməməsi, sürücü yorğunluğu və diqqətsizlik dayanır. Xüsusilə uzun məsafə qət edən sürücülərin istirahət etmədən sükan arxasında olması faciəvi hadisələrə zəmin yaradır.
Rəsmi Qurumların Araşdırması və İstintaq Prosesi
Hazırda Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) və Dövlət Yol Polisi İdarəsinin əməkdaşları qəza yerində genişmiqyaslı araşdırma aparırlar. Yolun həmin hissəsində hərəkət müvəqqəti olaraq nəzarətə götürülüb və texniki ekspertiza təyin edilib. Hacıqabul Rayon Prokurorluğunda faktla bağlı Azərbaycan Respublikası Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddəsi ilə cinayət işi başlanılıb. İstintaq çərçivəsində avtomobilin texniki vəziyyəti, həmçinin yolun vəziyyətinin qəzaya təsiri ehtimalları ciddi şəkildə araşdırılır.
Təhlükəsizlik Çağırışı və Başsağlığı
Dövlət Yol Polisi bir daha bütün sürücüləri diqqətli olmağa, yol hərəkəti nişanlarının tələblərinə və sürət rejiminə ciddi əməl etməyə çağırır. Xüsusilə axşam saatlarında və görmə məsafəsinin məhdud olduğu hava şəraitində ehtiyatlı davranmaq həyati əhəmiyyət kəsb edir. Qəzada həyatını itirən şəxsin ailəsinə və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı veririk. Unutmaq olmaz ki, yollarda qaydalara əməl etmək təkcə sürücünün deyil, hər bir hərəkət iştirakçısının təhlükəsizliyi deməkdir.