DİM Ali Təhsil Müəssisələrinə və Kolleclərə Sənəd Qəbulunu Başladı: Ətraflı Məlumat
Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən həyata keçirilən sənəd qəbulu prosesi Azərbaycanın təhsil sistemində hər il ən çox gözlənilən və məsuliyyətli mərhələlərdən biri kimi xarakterizə olunur. Ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrinə daxil olmaq niyyətində olan minlərlə abituriyent üçün bu proses artıq rəsmən açıq elan edilib. Bu mərhələ yalnız texniki bir prosedur deyil, həm də gənclərin illərlə topladıqları bilik və bacarıqların rəsmiləşdirilməsi və onların peşəkar həyata keçidinin hüquqi əsasıdır.
Sənəd Qəbulu Prosesinin Elektron Müstəviyə Keçidi
Müasir texnologiyaların təhsil sektoruna inteqrasiyası nəticəsində sənəd qəbulu tamamilə rəqəmsal platformalar üzərindən həyata keçirilir. Abituriyentlər DİM-in rəsmi elektron xidmətlər portalına daxil olaraq “Abituriyentin elektron ərizəsi” formasını doldurmalıdırlar. Bu yanaşma həm vaxt itkisinin qarşısını alır, həm də şəffaflığı maksimum dərəcədə təmin edir. İstifadəçilərin rahatlığı üçün sistem 24/7 rejimində fəaliyyət göstərir, bu da müraciət edənlərə istənilən zaman qeydiyyatdan keçmək və məlumatlarını yeniləmək imkanı tanıyır. Elektron imza və ya “ASAN Login” sistemindən istifadə etməklə təhlükəsizlik tədbirləri də ən yüksək səviyyədə qorunur.
Müraciət Müddəti və İştirakçı Kateqoriyaları
Cari tədris ili üçün nəzərdə tutulan sənəd qəbulu iyul ayının 1-dən başlayaraq iyulun 10-dək davam edəcəkdir. Bu qısa, lakin gərgin müddət ərzində bakalavriat səviyyəsi üzrə ali məktəblərə, eləcə də tam və ya ümumi orta təhsil bazasında kolleclərə qəbul olmaq istəyən şəxslər öz ərizələrini təsdiq etməlidirlər. Namizədlərin nəzərinə çatdırılır ki, qeyd olunan tarixlərdən sonra sistem bağlanacaq və heç bir əlavə müraciət və ya düzəliş qəbul edilməyəcək. Bu səbəbdən son günlərdə yarana biləcək texniki yüklənmələri nəzərə alaraq, qeydiyyatı ilk günlərdə tamamlamaq tövsiyə olunur.
Tələb Olunan Sənədlər və Qeydiyyatın İnclikləri
Elektron sənəd qəbulu zamanı abituriyentlərdən şəxsi məlumatların dəqiqliyi və tamlığı tələb olunur. “Şəxsi kabinet” vasitəsilə daxil olan istifadəçilər şəxsiyyət vəsiqəsi məlumatlarını, attestat və ya diplom seriyalarını sistemə daxil etməlidirlər. Xüsusilə cari ilin məzunları ilə yanaşı, əvvəlki illərin məzunları da bu prosesdə aktiv iştirak edirlər. Əgər hər hansı bir məlumat bazada mövcud deyilsə və ya uyğunsuzluq aşkar edilərsə, həmin şəxslər sənədlərini skan edilmiş formada sistemə yükləməli və ya DİM-in müvafiq regional bölmələrində fəaliyyət göstərən Sənəd Qəbulu Komissiyalarına (SQK) müraciət etməlidirlər.
İxtisas Seçimi və Gələcək Karyera Planlaması
Sənəd qəbulu uğurla başa çatdıqdan sonra abituriyentləri ən həlledici mərhələ olan ixtisas seçimi gözləyir. DİM rəsmiləri bildirir ki, topladığı baldan asılı olmayaraq hər bir namizəd “Abituriyent” jurnalının xüsusi buraxılışlarını dərindən analiz etməlidir. Burada keçid balları, dövlət sifarişli yerlərin sayı və ixtisasların gələcək perspektivləri barədə geniş məlumatlar yer alır. Düzgün strategiya qurmaq abituriyentin topladığı balın ən səmərəli şəkildə dəyərləndirilməsinə və onun arzuladığı peşəyə yiyələnməsinə şərait yaradır. Yanlış ixtisas ardıcıllığı yüksək bal toplayan namizədlərin belə kənarda qalmasına səbəb ola biləcəyi üçün bu prosesdə mütəxəssis rəyinə müraciət etmək də faydalı hesab olunur.
Yekun olaraq qeyd etmək lazımdır ki, Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən təşkil olunan bu sistemli iş Azərbaycan təhsilinin keyfiyyət standartlarını artırmağa və gənclərin ədalətli rəqabət mühitində yerləşdirilməsinə xidmət edir. Gənclərin sənəd qəbulu zamanı göstərəcəyi diqqət və məsuliyyət onların gələcəkdə peşəkar mütəxəssis kimi formalaşmasında təməl daşı rolunu oynayacaqdır. Bütün abituriyentlərə bu çətin, lakin şərəfli yolda uğurlar və ali təhsil arzularının çin olmasını arzulayırıq.