Azərbaycan və Gürcüstan XİN-ləri arasında strateji dialoq dərinləşir: Siyasi məsləhətləşmələrin növbəti raundu keçirilib
Azərbaycan və Gürcüstan arasında olan dostluq və mehriban qonşuluq münasibətləri çoxəsrlik tarixə söykənir. Bu gün bu əlaqələr hər iki dövlətin milli maraqlarına uyğun olaraq strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib. Bakı və Tbilisi arasında keçirilən növbəti siyasi məsləhətləşmələr mövcud əməkdaşlıq formatlarının daha da möhkəmləndirilməsi və yeni perspektivlərin müəyyənləşdirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Siyasi Məsləhətləşmələrin Əsas İstiqamətləri
Xarici İşlər Nazirlikləri səviyyəsində baş tutan görüşlərdə geniş spektrli məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Nümayəndə heyətləri tərəfindən siyasi dialoqun intensivləşdirilməsi, beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində bir-birinin mövqeyinin dəstəklənməsi və regional sabitliyin qorunması məsələləri ön plana çəkilib. Bu cür məsləhətləşmələr həm də iki ölkə rəhbərliyinin siyasi iradəsinin icrası istiqamətində praktik addımların atılmasını asanlaşdırır. Görüşdə ikitərəfli münasibətlərin gələcək inkişaf yol xəritəsi bir daha nəzərdən keçirilib.
Regional Təhlükəsizlik və Yeni Reallıqlar
Cənubi Qafqazda formalaşan yeni geosiyasi vəziyyət Azərbaycan və Gürcüstanın təhlükəsizlik sahəsində daha sıx koordinasiyasını tələb edir. Görüşdə bölgədə davamlı sülhün bərqərar olması, risklərin minimallaşdırılması və üçüncü tərəflərin regiona destruktiv təsirlərinin qarşısının alınması üçün birgə fəaliyyətin vacibliyi qeyd olunub. Tərəflər bir-birinin suverenliyini və ərazi bütövlüyünü birmənalı şəkildə dəstəklədiklərini bir daha təsdiqləyiblər. Bu dəstək regionun gələcək inkişafı üçün etibarlı təməl rolunu oynayır.
Nəqliyyat və Energetika Qovşağı: Orta Dəhliz
Bakı-Tbilisi-Ceyhan, Bakı-Tbilisi-Ərzurum və Bakı-Tbilisi-Qars kimi nəhəng layihələr Azərbaycan və Gürcüstanı qlobal enerji və nəqliyyat xəritəsinin mərkəzi oyunçularına çevirib. Məsləhətləşmələr zamanı “Orta Dəhliz” layihəsinin potensialının artırılması, yükdaşımaların həcminin çoxaldılması və tranzit imkanlarının optimallaşdırılması xüsusi diqqət mərkəzində olub. Bu marşrutun Avropa ilə Asiya arasında ən etibarlı və qısa yol olması hər iki ölkənin iqtisadi dividendini artıracaq və qlobal təchizat zəncirindəki rolunu gücləndirəcəkdir.
Humanitar və Mədəni Əlaqələrin Gücləndirilməsi
Dövlətlərarası münasibətlərin təməlində dayanan xalqlararası təmasların inkişafı da müzakirə predmeti olub. Mədəniyyət, təhsil və humanitar sahələrdə həyata keçirilən layihələr Azərbaycan və Gürcüstan xalqlarını daha da yaxınlaşdırır. Görüşdə diasporlar arasında əməkdaşlıq, qarşılıqlı mədəniyyət günlərinin təşkili və tələbə mübadiləsi proqramlarının genişləndirilməsi təklifləri dəyərləndirilib. Bu platforma gələcəkdə gənclər siyasəti və turizm sahəsində də yeni əməkdaşlıq imkanlarının yaradılmasına münbit şərait yaradır.
Son nəticədə, bu məsləhətləşmələr bir daha göstərdi ki, Azərbaycan və Gürcüstanın strateji tərəfdaşlığı sarsılmazdır və dinamik şəkildə inkişaf edir. Hər iki ölkənin vahid mövqedən çıxış etməsi təkcə ikitərəfli əlaqələrə deyil, həm də bütün Avrasiya məkanında təhlükəsizlik, sabitlik və tərəqqiyə mühüm töhfə verir. Siyasi dialoqun bu formatda davam etdirilməsi qarşıya qoyulan strateji hədəflərə çatmaq üçün ən effektiv vasitədir.