ANAMA əməkdaşı Xocalıda minaya düşdü: Son vəziyyəti açıqlanıb
Azərbaycan Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) əməkdaşının Xocalı rayonu ərazisində xidməti vəzifəsini icra edərkən baş vermiş mina partlayışı nəticəsində aldığı xəsarətlər və hazırkı sağlamlıq vəziyyəti ilə bağlı ətraflı məlumatlar ictimaiyyətə təqdim olunub. Xocalının Tuncel kəndi yaxınlığında baş verən bu ağır hadisə, bölgədə davam edən genişmiqyaslı təmizləmə əməliyyatlarının nə dərəcədə yüksək risk daşıdığını və mütəxəssislərimizin hər an ölümlə üz-üzə qaldığını bir daha təsdiqləyir.
Hadisənin Təfərrüatları və Tibbi Müdaxilə
Məlumata görə, ANAMA əməkdaşı Tuncel kəndi ərazisində sahə əməliyyatları keçirərkən qəfil piyada əleyhinə minanın partlaması nəticəsində ağır yaralanıb. Partlayış nəticəsində zərərçəkən şəxsin aşağı ətrafında ciddi toxuma itkisi və qəlpə yaraları qeydə alınıb. O, dərhal ən yaxın hərbi hospitala təxliyə edilərək cərrahiyyə masasına yatırılıb. Həkimlərin bir neçə saat davam edən gərgin əməliyyatından sonra xəstənin həyatı üçün yaranan birbaşa təhlükə sovuşub. Hazırda onun vəziyyəti stabil-ağır olaraq qiymətləndirilir və həkim nəzarəti altında saxlanılır. Uzunmüddətli müalicə və reabilitasiya dövründən sonra onun normal həyata qayıtması üçün bütün zəruri addımlar atılır.
Azad Edilmiş Torpaqlarda Mina Çirklənməsinin Miqyası
İşğaldan azad edilmiş ərazilər, xüsusilə Xocalı rayonu Ermənistan tərəfindən otuz illik işğal dövründə məqsədli şəkildə kütləvi minalanmaya məruz qalıb. Bu ərazilərdə basdırılan minalar təkcə hərbi məqsədlər üçün deyil, həm də dinc əhalinin öz yurdlarına qayıtmasına mane olmaq və onlara fiziki zərər yetirmək niyyəti daşıyıb. Xocalı və ətraf kəndlərin ərazisi həm tank əleyhinə, həm də piyada əleyhinə minalarla, eləcə də partlamamış hərbi sursatlarla yüksək dərəcədə çirkləndirilmiş zonalar sırasındadır. Bu vəziyyət Böyük Qayıdış proqramı çərçivəsində aparılan infrastruktur layihələrinin sürətinə təsir edən ən əsas amildir.
Qurbanların Statistikası və Humanitar Böhran
44 günlük Vətən müharibəsinin başa çatmasından bu günə qədər keçən müddət ərzində minalardan zərərçəkən Azərbaycan vətəndaşlarının sayı narahatlıq doğuran həddə çatıb. Rəsmi statistikaya əsasən, 300-dən çox insan mina partlayışlarının qurbanı olub, onlardan 60-dan çoxu həlak olub, digərləri isə müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alaraq əlilliklə üzləşib. Bu rəqəmlər Ermənistanın beynəlxalq humanitar hüquq normalarını kobud şəkildə pozduğunun bariz göstəricisidir. ANAMA əməkdaşları bu təhlükəni minimuma endirmək üçün hər gün fədakarlıqla çalışsalar da, təmizlənməmiş hər bir kvadratmetr potensial ölüm mənbəyi olaraq qalır.
Beynəlxalq Təzyiq və Mina Xəritələri Məsələsi
Azərbaycan hökuməti beynəlxalq ictimaiyyəti və müvafiq təşkilatları Ermənistan üzərində təzyiqi artırmağa çağırır. Əsas tələb Ermənistanın əlində olan dəqiq mina xəritələrinin Azərbaycana təqdim edilməsidir. İndiyə qədər verilmiş xəritələrin dəqiqliyi olduqca aşağı səviyyədədir ki, bu da minatəmizləmə prosesini həm ləngidir, həm də yeni itkilərə yol açır. Xəritələrin verilməməsi sülh prosesinə və bölgədəki humanitar vəziyyətin yaxşılaşmasına qarşı yönəlmiş bir addım kimi dəyərləndirilir. Beynəlxalq donorların və texnoloji dəstəyin artırılması bölgənin minalardan tam təmizlənməsi üçün həyati əhəmiyyət kəsb edir.
Əhali Üçün Təhlükəsizlik Xəbərdarlığı
Minatəmizləmə əməliyyatlarının davam etdiyi bir dövrdə dinc sakinlərin və bərpa işlərində çalışanların təhlükəsizliyini təmin etmək üçün maarifləndirmə işləri fasiləsiz aparılır. Vətəndaşlara mütəmadi olaraq xatırladılır ki, təhlükəsizlik zolaqlarından kənara çıxmaq, naməlum əşyalara toxunmaq və ya işarələnməmiş yollarla hərəkət etmək həyat üçün ciddi təhlükədir. Yalnız peşəkar minatəmizləyicilər tərəfindən “təmiz” elan edilmiş ərazilərdə hərəkət etmək vacibdir. Hər bir vətəndaşın bu qaydalara ciddi riayət etməsi, gələcək faciələrin qarşısının alınmasında ən vacib şərtdir.