Xarici İşlər Nazirliyinin Qaradağlı Faciəsi ilə Bağlı Bəyanatı
Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi 1992-ci ilin 17 fevral tarixində Xocavənd rayonunun Qaradağlı kəndində baş qaldıran qanlı hadisələrin növbəti ildönümü ilə əlaqədar geniş bəyanat yayımlayıb. Bəyanatda vurğulanır ki, bu qətliam Ermənistanın Azərbaycana qarşı onilliklər boyu həyata keçirdiyi təcavüzkar siyasətin və sistemli etnik təmizləmə planlarının ən dəhşətli səhifələrindən biridir. Nazirlik Qaradağlıda baş verənləri təkcə bir kəndin işğalı deyil, bütövlükdə insanlığa qarşı törədilmiş ağır cinayət kimi xarakterizə edərək, bu ağrının Azərbaycan xalqının yaddaşından heç vaxt silinməyəcəyini xüsusi qeyd edib.
Qaradağlı Kəndinin Mühasirəsi və İşğal Prosesi
1992-ci ilin fevral ayının əvvəllərindən etibarən Qaradağlı kəndi Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən hər tərəfdən mühasirəyə alınmışdı. Kənd sakinləri və yerli özünümüdafiə dəstələri günlərlə davam edən qeyri-bərabər döyüşlərdə öz yurdlarını qəhrəmancasına müdafiə etməyə çalışsalar da, Ermənistanın nizami hərbi bölmələri və keçmiş SSRİ-nin Xankəndidə yerləşən 366-cı motoatıcı alayının texnikası və canlı qüvvəsinin birbaşa iştirakı ilə kənd fevralın 17-də tam işğal edilib. İşğal günü və ondan sonrakı müddətdə dinc əhaliyə qarşı misli görünməmiş qəddarlıq nümayiş etdirilib, kənd sakinləri kütləvi şəkildə girov götürülərək işgəncələrə məruz qalıblar.
Qurbanların Sayı və Törədilən Vəhşiliklərin Miqyası
Rəsmi statistikaya və şahid ifadələrinə əsasən, kəndin işğalı zamanı və ondan sonra 117 azərbaycanlı girov götürülüb. Onlardan 68 nəfəri, o cümədən qadınlar, uşaqlar və yaşlılar kəndin girişindəki “Bəylik bağı” adlanan ərazidə və Xankəndi yolunda amansızcasına, xüsusi qəddarlıqla qətlə yetirilib. Girov götürülən digər şəxslərin taleyi daha acınacaqlı olub; onlardan 49 nəfəri əsir saxlanıldıqları müddətdə dözülməz fiziki və mənəvi işgəncələrlə öldürülüb. Bu günə qədər 18 nəfərin taleyi barədə heç bir məlumat yoxdur və onlar itkin düşmüş hesab olunurlar. Ümumilikdə bu faciə nəticəsində 80 dinc sakin həyatını itirib, 117 nəfər isə müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alıb.
Xocalı Soyqırımına Gedən Yol: Qaradağlı Hadisələri
Qaradağlı qətliamı Xocalı soyqırımından cəmi 9 gün əvvəl baş verməklə, erməni tərəfinin mülki azərbaycanlılara qarşı planlı şəkildə həyata keçirdiyi terror və soyqırımı siyasətinin tərkib hissəsi idi. Bu faciə Ermənistanın Qarabağ bölgəsində apardığı etnik təmizləmə strategiyasının bir həlqəsi kimi qiymətləndirilir. Beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsipləri, xüsusilə 1949-cu il Cenevrə konvensiyaları mülki şəxslərə qarşı bu cür hərəkətləri açıq şəkildə hərbi cinayət kimi təsnif edir. Qaradağlı hadisələri Ermənistanın beynəlxalq hüquqi öhdəliklərinə məhəl qoymadığının bariz sübutudur.
Beynəlxalq Ədalət Çağırışı və Hüquqi Qiymətləndirmə
Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyi öz bəyanatında beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanın törətdiyi bu silsilə cinayətlərə səssiz qalmamağa və onlara müvafiq hüquqi qiymət verməyə çağırıb. Vurgulanır ki, regionda sülh və təhlükəsizliyin təmin olunması üçün günahkarlar mütləq şəkildə beynəlxalq məhkəmələr qarşısında cavab verməlidirlər. Cəzasızlıq mühiti yeni cinayətlərin törədilməsinə rəvac verir, buna görə də Qaradağlı və digər qətliamlarda iştirak edənlərin ədalət məhkəməsi tərəfindən cəzalandırılması vacibdir. Azərbaycan dövləti qurbanların xatirəsinin uca tutulması və ədalətin bərpası üçün diplomatik səylərini gücləndirməkdə davam edəcəkdir.