Azərbaycan Hakimliyinin Beynəlxalq Arenada Növbəti Uğuru
Azərbaycan futbolu son illərdə yalnız klub səviyyəsində deyil, həm də hakimlik sahəsində beynəlxalq miqyasda böyük nüfuz qazanmaqdadır. UEFA-nın ən mötəbər turnirlərində mütəmadi olaraq təyinatlar alan Azərbaycanın FIFA referisi Əliyar Ağayev və onun rəhbərlik etdiyi hakimlər briqadası növbəti dəfə yüksək etimadla qarşılaşıblar. Bu təyinat Azərbaycan hakimlik məktəbinin Avropa standartlarına tam uyğunlaşdığının və qitə futbol qurumu tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyinin bariz nümunəsidir.
Əldə olunan son məlumatlara əsasən, Əliyar Ağayev UEFA Konfrans Liqasının qrup mərhələsinin üçüncü turu çərçivəsində keçiriləcək çox kritik bir qarşılaşmanı idarə edəcək. Söhbət İsrailin “Makkabi Hayfa” və Belçikanın “Gent” komandaları arasındakı gərgin mübarizədən gedir. Oktyabrın 26-da baş tutacaq bu oyun hər iki klubun qrupdakı mövqelərini müəyyənləşdirmək baxımından həlledici xarakter daşıyır. Qarşılaşma Hayfa şəhərində yerləşən və möhtəşəm atmosferi ilə seçilən “Sammy Ofer” stadionunda keçiriləcək.
Hakimlər Briqadasının Heyəti və VAR Təyinatları
Bu məsuliyyətli oyunda Əliyar Ağayevə uzun illərdir onunla çiyin-çiyinə çalışan təcrübəli köməkçiləri – Zeynal Zeynalov və Akif Əmirəli assistentlik edəcəklər. Onların bir-birini sözsüz anlaması və beynəlxalq oyunlardakı sinxron fəaliyyəti UEFA-nın diqqətindən yayınmayıb. Görüşün dördüncü hakimi funksiyasını isə son zamanlar beynəlxalq təyinatları ilə diqqət çəkən digər perspektivli referimiz Elçin Məsiyev yerinə yetirəcək. Bu, bütövlükdə Azərbaycan hakimlər briqadasının beynəlxalq oyunlarda tam heyətlə iştirak etməsi baxımından əhəmiyyətlidir.
Müasir futbolun ayrılmaz hissəsi olan Video Köməkçi Hakim (VAR) otağında isə niderlandlı mütəxəssislər yer alacaq. Baş VAR hakimi vəzifəsini Bas Nijhuis, onun köməkçisi (AVAR) funksiyasını isə Kevin Blom icra edəcək. Azərbaycanlı hakimlərin Avropanın ən təcrübəli VAR hakimləri ilə birgə çalışması onların təcrübə mübadiləsi aparması və müasir texnologiyaların tətbiqi sahəsində biliklərini artırması üçün əla fürsətdir.
Əliyar Ağayevin Artan Beynəlxalq Nüfuzu
Əliyar Ağayevin son dövrlərdəki fəaliyyəti onu Avropanın elit hakimlik səviyyəsinə daha da yaxınlaşdırır. O, ardıcıl olaraq UEFA Çempionlar Liqası, Avropa Liqası və milli komandaların seçmə mərhələ oyunlarında ədaləti təmin edərək yüksək peşəkarlıq nümayiş etdirib. Onun soyuqqanlılığı, oyunun tempini idarə etmək bacarığı və mürəkkəb epizodlarda verdiyi dəqiq qərarlar UEFA Hakimlər Komitəsinin ona olan inamını hər keçən gün daha da möhkəmləndirir.
Bu cür beynəlxalq təyinatlar həm də Azərbaycan Futbol Federasiyaları Assosiasiyasının (AFFA) həyata keçirdiyi inkişaf proqramlarının nəticəsidir. Hakimlərin mütəmadi olaraq xarici təlim-məşq toplanışlarına göndərilməsi, fiziki hazırlıq testlərindən keçməsi və yeni qaydalar üzrə nəzəri biliklərinin təkmilləşdirilməsi bu uğurların təməlini təşkil edir. Əliyar Ağayevin uğurları, həmçinin gənc referilər üçün bir yol xəritəsi rolunu oynayır və onlara beynəlxalq karyera qurmaq istiqamətində böyük motivasiya verir.
Azərbaycan Futbolu Üçün Strateji Əhəmiyyət
Hakimlik sahəsindəki bu irəliləyiş Azərbaycanın idman ölkəsi kimi imicinə müsbət təsir göstərir. Beynəlxalq arenalarda Azərbaycan bayrağının hakimlər tərəfindən təmsil olunması ölkə futbolunun hərtərəfli inkişaf etdiyini göstərir. “Makkabi Hayfa” – “Gent” qarşılaşması kimi yüksək riskli və gərgin oyunların azərbaycanlı hakimlərə tapşırılması, bizim referilərin istənilən çətinlikdə olan matçı idarə etməyə hazır olduqlarının sübutudur.
Yekun olaraq qeyd etmək olar ki, Əliyar Ağayev və komandasının bu təyinatı Azərbaycan futbol tarixinə növbəti uğurlu səhifə kimi yazılacaq. Bu, həm də gələcəkdə daha böyük finalların və həlledici oyunların azərbaycanlı hakimlərə həvalə edilməsi üçün geniş imkanlar açır. Azərbaycan idman ictimaiyyəti bu mühüm matçda Əliyar Ağayevə və onun köməkçilərinə uğurlar arzulayır.