Rusiyada Şahin Şıxlinski və Səfərovlar üçün ağır cəza istənildi: Prokuror uzunmüddətli həbs tələb edir
Moskvada səs-küylü məhkəmə prosesi: Azərbaycanlı iş adamlarına qarşı ağır cəzalar istənilib
Rusiya Federasiyasının paytaxtı Moskvada fəaliyyət göstərən məhkəmə instansiyalarında Azərbaycan əsilli şəxslərin iştirakı ilə bağlı növbəti səs-küylü məhkəmə prosesi geniş müzakirələrə səbəb olub. Uzun müddətdir davam edən və ictimaiyyətin diqqət mərkəzində olan bu cinayət işi üzrə dövlət ittihamçısı öz yekun çıxışını edərək, təqsirləndirilən şəxslər üçün olduqca ağır cəzalar tələb edib. Bu məhkəmə işi təkcə Rusiyada deyil, eyni zamanda Azərbaycanda da media və hüquq müdafiəçiləri tərəfindən yaxından izlənilir.
Məhkəmə iclası zamanı dövlət ittihamçısı Şahin Şıxlinski üçün 14 il müddətinə azadlıqdan məhrumetmə cəzası istəyib. Digər təqsirləndirilən şəxslər, yəni Səfərovlar soyadlı ailə üzvləri üçün isə prokuror tərəfindən 10 ildən 12 ilə qədər müddətə sərt rejimli cəzaçəkmə müəssisələrində həbs cəzası təklif olunub. İttiham tərəfi hesab edir ki, bu şəxslərin törətdiyi iddia olunan əməllər cəmiyyət üçün yüksək təhlükə daşıyır və qanunvericiliyin ən sərt prinsipləri ilə cəzalandırılmalıdır.
İttihamların mahiyyəti: İqtisadi fırıldaqçılıq və mütəşəkkil cinayətkarlıq
İş materiallarına əsasən, Şahin Şıxlinski və Səfərovlar mütəşəkkil cinayətkar qruplaşma yaratmaqda və bu qrupun tərkibində fəaliyyət göstərməkdə günahlandırılırlar. Onlara qarşı irəli sürülən əsas ittihamlar xüsusilə böyük miqdarda vəsaitin mənimsənilməsi, iqtisadi fırıldaqçılıq və çirkli pulların yuyulması ilə bağlıdır. İstintaq orqanlarının iddiasına görə, təqsirləndirilən şəxslər mürəkkəb maliyyə sxemlərindən istifadə edərək dövlətə və ya ayrı-ayrı kommersiya strukturlarına ciddi maddi ziyan vurublar.
Məhkəmə prosesində təqdim olunan sübutlar arasında bank sənədləri, şahid ifadələri və elektron yazışmaların olduğu bildirilir. Dövlət ittihamçısı vurğulayıb ki, toplanmış materiallar təqsirləndirilən şəxslərin günahını tam şəkildə sübuta yetirir. Lakin bu iddiaların nə dərəcədə əsaslı olduğu məhkəmənin yekun hökmündə öz əksini tapacaq. Hazırda tərəflər arasında hüquqi müstəvidə ciddi mübarizə davam edir.
Diaspora və Azərbaycan ictimaiyyətinin reaksiyası
Bu cinayət işi Rusiyada yaşayan çoxmilyonlu Azərbaycan diasporu arasında da narahatlıqla qarşılanıb. Şahin Şıxlinski və Səfərovların müəyyən biznes dairələrində tanınmış şəxslər olması xəbərin rezonansını daha da artırıb. Azərbaycanlı icması daxilində bəziləri bu prosesin hüquqi müstəvidə ədalətli həllini gözləyərkən, digərləri bu cür hadisələrin diasporun ümumi imicinə təsirindən narahatlıqlarını ifadə edirlər.
Azərbaycanda da sosial media və xəbər portallarında bu mövzu geniş müzakirə olunur. Ölkə vətəndaşları xaricdə yaşayan həmyerlilərinin qarşılaşdığı hüquqi problemləri həssaslıqla qarşılayırlar. Bu iş, eyni zamanda, xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən azərbaycanlı iş adamları üçün qanunvericiliyə ciddi riayət olunmasının və şəffaflığın nə qədər vacib olduğunu bir daha gündəmə gətirib.
Müdafiə tərəfinin mövqeyi və gözlənilən hökm
Müdafiə tərəfi prokurorun tələb etdiyi cəzaları həddindən artıq ağır və əsassız hesab edir. Vəkillər çıxışlarında iddia edirlər ki, ittiham tərəfi tərəfindən təqdim olunan sübutlar yetərsizdir və bir çox məqamlar fərziyyələrə söykənir. Müdafiəçilər təqsirləndirilən şəxslərin bəraət almasını və ya ittihamların daha yüngül maddələrlə əvəz olunmasını tələb edirlər. Onların fikrincə, işin iqtisadi tərəfləri cinayət deyil, mülki-hüquqi müstəvidə həll olunmalı məsələlərdir.
Məhkəmənin yaxın günlərdə son qərarını açıqlayacağı gözlənilir. Əgər hakim prokurorun tələbini tam təmin edərsə, bu, son illərdə Azərbaycan əsilli şəxslərə qarşı verilmiş ən ağır cəzalardan biri olacaq. Hökmdən sonra həm müdafiə, həm də ittiham tərəfinin yuxarı instansiya məhkəmələrinə apellyasiya şikayəti vermək hüququ qalır. Prosesin növbəti mərhələləri həm hüquqşünaslar, həm də geniş ictimaiyyət tərəfindən diqqətlə izlənilməyə davam edəcək.